Historie
Historie SNB
Jeho historie není jistá. Náznaky, co měli připomínat současný vzhled byli již před tisíciletími. Důkazem mají být kresby a texty nalezené ve Skandinávii, na Sibiři a ve střední Asii. Ve Švédsku byla nalezena krátká a široká lyže stará přibližně 500 let. Je ale těžké dokázat, že snowboardy tehdy existovaly. Všechno jsou to jen spekulace. Jinak prkno vzniklo v 60 letech 20. století. První myšlenka proč vytvořit snowboard byla pro surfaře, aby mohli trénovat i v zimě. Sport vznikl v Americe. V roce 1963 v USA Tom Sims zkonstruoval sněžné prkno. Tento výrobek byl ale považován spíš za kuriozitu.
Za 2 roky se objevil tzv. snurfer. Byly to dvě lyže, který k sobě byly přišroubované. Toto vytvořil Shermann Poppen z amerického Michiganu, který vyráběl zimní "hračku" pro své děti. Až teprve v praxi zjistil, že jeho "prkno" je "příbuzné" se surfingem. Na tomto prkně ale nebylo žádné vázání. Vylepšení přinesl až provázek, který vedl od upevnění na špičce k přední ruce jezdce spočívající v běžné poloze před tělem. Po konstrukčním vylepšení si snurfer nechal patentovat. V roce 1966 se v obchodech USA objevily první modely a zaznamenaly poměrně velký úspěch.
Další významnou osobou snowboardingu se stal roku 1968 Jake Burton Carpentera z východního pobřeží USA. Jezdil výborně na lyžích i na surfu. Napadlo ho, že by mohl k prknu přimontovat vázání a jízda by se zjednodušila. Zkonstruoval tedy posuvné vázání. Zlepšila se tím ovladatelnost prkna. V roce 1977 zavedl sériovou výrobu ve vlastní firmě ve Vermontu. První vylepšená prkna se však moc dobře neprodávala.
Další člověk - Dimitrij Milovich - přišel roku 1969 s prknem odlitým z polyesteru. Využívat se mělo hlavně při jízdě v prašanu. V roce 1972 byl výrobek patentován. Roku 1975 si založil firmu. Prkno mělo ale malou životnost a výroba byla drahá. Roku 1984 tedy firma zkrachovala. Přispěl k tomu i zákaz mnoha zimních středisek v USA provozovat snowboarding.
Bob Webbwr vyrobil tzv. skiboard, jenž nechal patentovat roku 1972.
Další osobou v historii snowboardů byl tehdejší mistr ve skateboardingu, již zmiňovaný Tom Sims. V polovině sedmdesátých let vyvinul své první sériově vyráběné snowboardy. Prkna se ale příliš neujala. Za dva roky se pokusil uplatnit laminátovou konstrukci s dřevěným jádrem, která se osvědčila nepoměrně lépe.
18. února 1968 se na Blackhouse Hill v Muskegonu ve státě Michigan konal závod v přímé jízdě.
Další historická soutěž se uskutečnila v Coloradu roku 1981. Vyhrál Tom Sims. Závodilo se ve slalomu.
Na začátku 80. let byl ve většině amerických středisek snowboarding zakazován. Zájem o tento sport tedy velice poklesl a ti, co jezdili, museli vyjít pěšky na kopec a potom ho až sjet. Na sjezdovkách moc často nebyli, jezdili spíše v prašanu. Tehdejší snowboardisté začali dávat najevo svým chováním pohoršení z diskriminace. V polovině 80. let se značně snížila pravděpodobnost vyskočení nohy z vázání.
V 80. letech se snowboarding šířil i v Evropě. José Fernandéz vyvinul deskové vázání a významně ovlivnil rychlost snowboardů. Do tohoto vázání se daly upnout tvrdé skeletové boty. Vázání se ujalo především v Evropě. Amerika měla radši měkké vázání.
Jedním z prvních evropských mezinárodních závodů se konal v roce 1986 a bylo to mistrovství Švýcarska. V následujících letech se konalo mnoho jiných závodů. V sezóně 1988/89 úspěšně pokračoval seriál závodů Světového poháru.
V zimě 1982 vznikla první snowboardová asociace JSBA v Japonsku, následovaly ji i další státy.
Poprvé byl snowboarding (obří slalom a U-rampa) zaveden na olympiádě v Naganu. Dostal se tam za pomoci FIS (mezinárodní lyžařská federace). Tím se snowboarding zařadil mezi nejoblíbenější zimní sporty.
V devadesátých letech snowboardistů stále více přibývalo. Zimní střediska se jim začínala přizpůsobovat v podobě otvírání škol snowboardingu, vznikem snowparků apod.
V sezóně 1979/80 se u nás začala objevovat první prkna, jež si jejich majitelé zhotovovali sami. I přes politickou situaci v zemi se k nám některé snowboardy dostaly. A podle některých obrázků v časopise ABC se dalo prkno zhotovit. Často na výrobu používali překližku. Některá prkna měla již dříve zmiňovaný provázek. Když se u nás roku 1989 otevřeli hranice, byla situace podstatně lepší.
Začaly vznikat první firmy, které vyráběli snowboardy (např. VASA, ROOK, LTB atd.).
Akce, jež měly posílit snowboarding, byly snowboardové expedice. První českou expedicí byl v roce 1989 prvosjezd na prkně z nejvyšší hory Kavkazu - Elbrus (5 642 m. n. m.). V roce 1990 uspořádala firma VASA sjezd z mexické sopky Popocatepetl (5 452 m. n. m.). Poté firma ROOK zorganizovala prvosjezd na Himalájském vrcholu Mera Peak (6 421 m. n. m.).
Počátkem devadesátých let nastal v ČR prudký nárůst snowboardistů.
V únoru 1990 byla založena Asociace československého snowboardingu (AČS), jež se v sezóně 1992/93 rozdělila na Asociace českého snowboardingu (AČS) a Slovenskou asociaci snowboardingu (SAS). O snowboarding se v ČR starají dvě organizace. Je to AČS a SLČR (svaz lyžařů České republiky). SLČR se o snownoarding stará od roku 1997 a je jediných českým partnerem Mezinárodní lyžařské federace - FIS v oblasti snowboardingu.
Do roku 1996 bylo ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zakázané účastnit snowboardisty LVVZ (lyžařské výchovně výcvikové zájezdy). Následně se ale situace změnila. Jestliže některý z pedagogů (který se účastní zájezdu) je držitelem kvalifikace "Instruktor školního snowboardingu", mohou snowboardisti jet na zájezd také a budou učeni podle určitých osnov.